Zlato (oz) / USD
1 913,75
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy kvůli nepříznivé statistice z předních ekonomik klesají

Ceny ropy klesají. Mohou za to nepříznivé ekonomické údaje z důležitých zemí, které mohou znamenat slabší poptávku. Investoři nyní čekají na páteční projev šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella, který by mohl naznačit, jakým směrem se budou dále vyvíjet úrokové sazby ve Spojených státech.

ropa
Kolem 17:00 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,3 procenta na 82,97 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,3 procenta a prodávala se za 78,62 dolaru za barel. Foto: iStock

Podle analytiků údaje o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu ve středu vykreslily spíše chmurný obraz stavu ekonomik po celém světě a vyvolaly obavy o poptávku. V Japonsku v srpnu již třetí měsíc za sebou klesla aktivita v továrnách. Podnikatelská aktivita v eurozóně se snížila více než se čekalo, zvláště v Německu. Britská ekonomika pak zřejmě v tomto čtvrtletí klesne a je nebezpeční, že sklouzne do recese. Podnikatelská aktivita v USA se v srpnu přiblížila k bodu stagnace a růst byl nejslabší od února.

Nabídka se naopak zvyšuje. Těžba ropy v Íránu by podle tamních médií měla do konce září vzrůst na 3,4 milionu barelů denně, přestože americké sankce zůstávají v platnosti. Podle informovaných zdrojů také američtí představitelé připravují návrh, který by zmírnil sankce vůči venezuelskému ropnému sektoru a umožnil více společnostem a zemím dovážet tamní ropu, pokud země přikročí ke svobodným prezidentským volbám.

Pokles cen částečně zmírnila zpráva o zásobách v USA. Ty v uplynulém týdnu klesly o 6,1 milionu barelů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali jejich snížení o 2,8 milionu barelů. Růst zásob benzinu ale naznačil, že poptávka po pohonných hmotách byla slabší, než se očekávalo.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 82,97 83,21
New York – NYMEX WTI říjen 78,62 78,89

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika