Zlato (oz) / USD
1 961,46
0,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy klesají, údaje o čínské ekonomice podpořily obavy o poptávku

Severomořská ropa Brent krátce po 18:00 SELČ ztrácela zhruba 1,4 procenta na 78,7 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o zhruba 1,3 procenta na 74,4 dolaru za barel.

ropa
Ceny ropy se snižují. Nejnovější údaje o vývoji čínské ekonomiky zaostaly za očekáváním, což podpořilo obavy ohledně poptávky po pohonných hmotách. Foto: iStock

Čínský statistický úřad oznámil, že růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 6,3 procenta ze 4,5 procenta v prvním kvartálu. Výrazně však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali v průměru na 7,3 procenta. Čína je největším dovozcem ropy na světě.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny letos zrychluje po loňském útlumu, za kterým stála přísná opatření proti šíření koronaviru. Hospodářské oživení v Číně však v poslední době brzdí slabší poptávka doma i v zahraničí. „HDP zaostal za očekáváním, což příliš nezmírňuje obavy ohledně čínské ekonomiky,“ uvedl analytik Warren Patterson ze společnosti ING.

K poklesu cen ropy přispěla rovněž zpráva o obnovení těžby na dvou ropných polí v Libyi. Produkce na těchto polích byla přerušena minulý týden v důsledku protestu místního kmene proti únosu bývalého ministra financí, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 78,74 79,87
New York – NYMEX WTI srpen 74,41 75,42

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika