Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy klesají, přestože OPEC+ podle očekávání těžbu zvýší jen mírně

Ceny ropy uprostřed týdne klesají, navzdory tomu, že skupina OPEC+ podle očekávání těžbu zvýší jen mírně, a přestože ropné zásoby ve Spojených státech klesají. V posledních dnech se objevily spekulace, že by se kartel složený z Organizace zemí vyvážejících ropy (OPEC) a jejích spojenců v čele s Ruskem vzhledem k prudkému nárůstu ceny na úrovně z roku 2014 mohl rozhodnout dodávat na trh více suroviny.

Členové OPEC+ se na zasedání podle očekávání dohodli, že v březnu zvýší těžbu ropy o dalších 400 000 barelů denně. Foto: iStock

Kolem 17:45 SEČ ztrácela cena severomořské ropy Brent 0,8 procenta na 88,44 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI byla ve stejnou dobu odepisovala 1,1 procenta na 87,25 dolaru za barel.

Členové OPEC+ se na zasedání podle očekávání dohodli, že v březnu zvýší těžbu ropy o dalších 400 000 barelů denně. Skupina tak bude pokračovat v plánu postupného zvyšování produkce, na jehož podobě se sjednotila loni v červenci.

Zásoby ropy v USA se v týdnu do 28. ledna snížily o jeden milion barelů na 415,1 milionu barelů, vyplývá ze zprávy amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst až o 1,5 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 88,44 89,16
New York – NYMEX WTI březen 87,25 88,20

(ČTK)