Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy klesají po výstupu na nejvyšší úroveň za dva a půl týdne

Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SEČ ztrácela zhruba 0,8 procenta, vrátila se tak pod 82 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala zhruba půlprocentní pokles a nacházela se mírně pod 78 dolary za barel.

ropa

Ceny ropy se snižují po výstupu na nejvyšší úroveň za dva a půl týdne. Foto: iStock

Ve středu se ceny ropy zvýšily o téměř tři procenta, přispěla k tomu zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Ropa nejprve zdražovala, později se však její ceny začaly snižovat. Dolů je tlačí obavy, že na poptávku po ropě bude mít negativní vliv zvyšování úrokových sazeb.

Obavy z negativních hospodářský dopadů vyšších úroků nabraly na síle po příznivých zprávách o ekonomice USA. Ty poskytují americké centrální bance (Fed) větší prostor k dalšímu zpřísňování měnové politiky.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 5,9 milionu barelů na 418,2 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem mírnější pokles, a to o 1,66 milionu barelů.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 81,57 82,20
New York – NYMEX WTI únor 77,90 78,29

(ČTK)