Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy klesají, mimo jiné kvůli známkám silného vývozu suroviny z Ruska

Ceny ropy na začátku nového týdne klesají. Přispívá k tomu blížící se další zvýšení úrokových sazeb v největších ekonomikách a také známky silného vývozu suroviny z Ruska. Tyto skutečnosti podle analytiků kompenzovaly tlak na zvýšení cen způsobený obavami z rostoucího napětí na Blízkém východě kvůli útoku dronů v Íránu a nadějí na zvýšení poptávky v Číně.

ropa
Cena severomořské ropy Brent krátce po 17:00 SEČ vykazovala pokles přibližně o 0,4 procenta zhruba na 86,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,3 procenta a obchodovala se za 79,45 USD za barel. Foto: iStock

Investoři očekávají, že americká centrální banka (Fed) ve středu zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Následující den se očekává zvýšení základní sazby o půl procentního bodu od britské centrální banky a také od Evropské centrální banky (ECB). Případná odchylka od tohoto scénáře by mohla trhy rozkolísat.

Obchodníky také uklidnily náznaky vysokých dodávek suroviny z Ruska, a to i navzdory zákazu EU a cenovému limitu na ruskou ropu zavedenému zeměmi G7 kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Kromě zasedání centrálních bank bude v centru pozornosti také středeční zasedání zástupců skupiny OPEC+, která zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Není však pravděpodobné, že by skupina upravila současné těžební kvóty.

Ceny ropy se nejprve zvyšovaly kvůli zprávě o útoku dronu v Íránu. Zpočátku nebylo jasné, co se v Íránu děje, jakákoliv eskalace by ale mohla narušit rovnováhu na trhu, uvedl podle agentury Reuters analytik firmy 8VantEdge Stefano Grasso.

Letos také cenu ropy podporuje naděje na zvýšení poptávky z Číny, která je největším světovým dovozcem ropy. Čína o víkendu slíbila, že podpoří oživení spotřeby, což by mělo pomoci i poptávce po ropě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 86,29 86,66
New York – NYMEX WTI březen 79,45 79,68

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika