Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy klesají kvůli obavám o ekonomiku

Ceny ropy se dnes snižují, protože obavy z negativních dopadů vysokých úrokových sazeb na hospodářský růst převážily nad zprávou o dohodě na zvýšení dluhového stropu ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 16:00 SELČ ztrácela zhruba 0,7 procenta na 76,4 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 0,4 procenta na 72,4 dolaru za barel.

ropa
Ceny ropy se dnes snižují, protože obavy z negativních dopadů vysokých úrokových sazeb na hospodářský růst převážily nad zprávou o dohodě na zvýšení dluhového stropu ve Spojených státech. Foto: iStock

Analytik Tony Sycamore ze společnosti IG uvedl, že americká centrální banka (Fed) by mohla příští měsíc přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. „Vyšší úrokové sazby v USA jsou brzdou pro poptávku po ropě,“ dodal. USA jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se o víkendu dohodli na zvýšení dluhového stropu USA, které by mělo americké vládě umožnit vyhnout se platební neschopnosti. Dohodu ještě musí schválit americký Kongres.

Pozornost ropného trhu se nyní upírá k zasedání skupiny těžařských zemí OPEC+, jež se bude konat v neděli ve Vídni. Skupina, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, se minulý měsíc dohodla, že od května do konce roku sníží těžbu o 1,16 milionu barelů denně.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulazíz bin Salmán nedávno varoval před sázkami na pokles cen ropy. To někteří vnímají jako signál, že skupina OPEC+ by mohla přikročit k dalšímu snížení těžby. Výroky ruských představitelů, včetně vicepremiéra Alexandra Novaka, však naznačují, že Moskva je nakloněna zachování nynějšího objemu těžby. „Obchodníci jsou trochu zmatení ohledně toho, co můžeme (od zasedání OPEC+) očekávat,“ uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 76,41 76,95
New York – NYMEX WTI červenec 72,38 72,67

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika