Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 SELČ vykazovala nárůst o téměř 1,8 procenta na 117,14 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba jedno procento na 110,69 dolaru za barel.

ropa, barel

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli přetrvávajícím obavám ohledně dodávek suroviny na trh. Foto: iStock

Válka na Ukrajině a západní sankce vůči Rusku v posledních měsících vyvolaly obavy z nedostatečných dodávek ropy, což vedlo k výraznému růstu jejích cen. Podle agentury Reuters je nepravděpodobné, že by Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v nejbližší době výrazně zvýšily produkci ropy, aby tak kompenzovaly výpadky v dodávkách z Ruska a slabou těžbu v některých dalších členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

„Hovoří se o tom, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se nacházejí na krátkodobých limitech svých těžebních kapacit, nebo v jejich velmi těsné blízkosti,“ uvedl analytik komoditních trhů Tobin Gorey ze společnosti Commonwealth Bank. Analytici rovněž upozorňují, že problémy na straně dodávek by mohly prohloubit politické nepokoje v Ekvádoru a Libyi.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 117,14 115,09
New York – NYMEX WTI srpen 110,69 109,57

(ČTK)