Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny průmyslových kovů rostou

Ceny průmyslových kovů, včetně mědi nebo hliníku, se na burze v Londýně už sedmým týdnem zvyšují. Je to nejdelší růst od roku 2006, kdy se ceny zvyšovaly devět týdnů za sebou. Investoři jsou optimističtí hlavně díky Číně, která je největším světovým spotřebitelem kovů a kde se poptávka drží vysoko, zatímco politici prosazují reformy, které by měly omezit nabídku. Uvedla to agentura Bloomberg.

Hliník je nejdražší od února 2013 a zažil letos nejvyšší růst z šesti průmyslových kovů. Foto: iStock

Index LME minulý týden stoupl o 2,4 procenta. Index roste nejdéle od doby před globální finanční krizí, od které průmyslové kovy ještě zcela neoživily. Je nyní na nejvyšší úrovni od roku 2014. Index londýnské burzy kovů sleduje vývoj cen šesti kovů – hliníku, mědi, zinku, olova, niklu a cínu.

Investoři kupují hliník kvůli obavám, že opatření Číny, která mají snížit kapacitu a zpřísnit ekologické kontroly, omezí nabídku. Zinek těží také z náznaků poklesu produkce dolů, která tlačí trh hlouběji do deficitu.

Citigroup minulý týden zlepšila svůj výhled pro řadu kovů. Podle ní trhy překvapila tvrdá realizace reforem v Číně. Zástupce chilského producenta kovů Antofagasta televizi Bloomberg TV řekl, že nevidí důvod, proč by dobré časy neměly pokračovat.

Dynamika nabídky se dále napne

„Intenzita reforem Číny na straně dodávek uplatněná v několika minulých měsících poskytla trhu důvěru, že již tak omezená dynamika nabídky se po zbytek roku dále napne,“ uvedl analytik Standard Chartered Bank Nicholas Snowdon. Upozornil, že nabídka většiny kovů od počátku letošního roku zpomaluje, i když ceny rostou a zvyšují se marže pro výrobce.

Minulý týden cena mědi stoupla na nejvyšší hodnotu od listopadu 2013. Hliník je nejdražší od února 2013 a zažil letos nejvyšší růst z šesti průmyslových kovů. Od začátku roku cena hliníku vzrostla o 24 procent. Cena zinku minulý týden stoupla nejvýše za deset let a niklu od listopadu 2016.

(ČTK, red)

Další z kategorie Světová ekonomika