Zlato (oz) / USD
1 842,75
0,32 %
Zlato (oz) / CZK
39 732,26
0,16 %
EUR / USD
1,21
0,53 %
USD / CZK
21,56
0,47 %
Světová ekonomika
Centrální banka: HDP Francie v závěru roku klesl o čtyři procenta

Francouzská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize pravděpodobně klesla proti předchozím třem měsícům o čtyři procenta. Uvedla to dnes francouzská centrální banka. Zároveň potvrdila svůj předchozí odhad, podle kterého by měl hrubý domácí produkt (HDP) Francie za celý loňský rok vykázat devítiprocentní propad.

francouzská centrální banka potvrdila předchozí odhad, podle kterého by měl HDP za loňský rok vykázat devítiprocentní propad. Foto iStock

Ve třetím čtvrtletí se francouzská ekonomika výrazně zotavila z jarního útlumu způsobeného koronavirovou krizí. HDP se zvýšil o 18,7 procenta po propadu o 13,8 procenta ve druhém kvartálu.

Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce.

Centrální banka dnes nicméně upozornila, že v prosinci se ekonomická aktivita díky zmírnění restrikcí začala opět zotavovat. Nacházela se tak sedm procent pod předkrizovou úrovní, zatímco v listopadu za touto úrovní zaostávala o 11 procent.

Francie je po Německu druhou největší ekonomikou eurozóny. Spolkový statistický úřad zveřejní rychlý odhad vývoje německého HDP za loňský rok ve čtvrtek.

(ČTK)