Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Cena ropy Brent klesla nejníže od začátku ledna, později se vrátila k růstu

Ceny ropy se propadly na nejnižší úrovně od začátku roku, zejména kvůli tomu, že protesty proti koronavirovým opatřením v Číně prohloubily obavy o poptávku po pohonných hmotách. Později ceny zamířily vzhůru po spekulacích o dalším snížení těžby skupinou OPEC+. Severomořská ropa Brent ráno sestoupila až na 80,61 dolaru za barel, nejníže od 4. ledna. Kolem 18:30 SEČ však vykazovala nárůst o 0,2 procenta a blížila se k 84 USD za barel.

ropa

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba 1,5 procenta a nacházela se nad 77 USD. Během dne se přitom propadla až na 73,60 USD, což bylo nejníže od 22. prosince loňského roku, uvedla agentura Reuters. Foto: iStock

Čína o víkendu zaznamenala nejvyšší denní přírůstek počtu případů nákazy koronavirem od začátku pandemie. V zemi zároveň sílí protesty proti přísným koronavirovým opatřením. Tato opatření už delší dobu podkopávají ekonomickou aktivitu v Číně, která je největším dovozcem ropy na světě.

„Kromě sílících obav ohledně slabší poptávky po palivech v Číně kvůli růstu počtu případů covidu-19 podnítila prodej (ropy) také politická nejistota vyvolaná protesty proti přísným covidovým restrikcím v Šanghaji,“ uvedl analytik Hirojuki Kikukawa ze společnosti Nissan Securities.

Pozornost trhu s ropou se nyní upírá k pokračujícím jednáním skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 o cenovém stropu na ruskou ropu a k zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců včetně Ruska, které se uskuteční v neděli 4. prosince. V říjnu se tato skupina, označovaná OPEC+, dohodla na snížení těžby o dva miliony barelů denně.

„Kolují prý zvěsti, že OPEC+ už začíná uvažovat o snížení těžby v neděli,“ uvedl analytik ropného trhu Matt Smith ze společnosti Kpler. „To pomohlo zvrátit ztráty, které (cenám ropy) způsobily protesty v Číně,“ dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 83,77 83,63
New York – NYMEX WTI leden 77,42 76,28

(ČTK)