Zlato (oz) / USD
1 956,17
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena pšenice klesla po přechodném nárůstu v důsledku zastavení obilných dohod

Ceny pšenice na světových trzích klesly po přechodném nárůstu, který byl reakcí na odstoupení Ruska od dohod, jež od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Cena pšenice na komoditní burze v Chicagu bezprostředně po oznámení Ruska o odstoupení od dohod vykazovala zhruba čtyřprocentní nárůst. Později však tento nárůst smazala a ztrácela více než procento na 6,54 dolaru za bušl (27,2 kg).

pšenice
Ceny pšenice na světových trzích klesly po přechodném nárůstu, který byl reakcí na odstoupení Ruska od dohod, jež od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Foto: iStock

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. „Fakticky přestaly platit černomořské dohody. (…) Bohužel část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud naplněna. Jejich platnost tedy skončila,“ uvedl mluvčí Kremlu. Jakmile podle něj ale budou splněny ruské podmínky, Moskva se k dohodám neprodleně vrátí.

Podle analytiků se stále předpokládá, že by se dohody mohly obnovit. „Domnívám se, že je to pozastavené, možná to neskončilo,“ uvedl analytik Sherman Newlin ze společnosti Risk Management Commodities. „Stále je tu naděje,“ dodal.

Trh podle analytika Matta Ammermanna ze společnosti StoneX neočekává krizi, protože už předpokládal, že Rusko dohodu neprodlouží. „Podle odhadů jsou zásoby pšenice dostatečné k uspokojení poptávky po dovozu,“ uvedl Ammermann.

„Rusko má velké zásoby pšenice, které levně prodává na světovém trhu. Navíc pšenice teď dozrává i v zemích Evropské unie. Ukrajina také vyváží velké objemy přes unijní přístavy, zejména v Černém moři. Poptávka po dovozu pšenice je v současné době slabá,“ poznamenal analytik.

Obilné dohody Rusko a Ukrajina podepsaly loni v červenci. Šlo o reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která v obou zemích zastavila vývoz zemědělské produkce po moři. Platnost ujednání byla tehdy 120 dní a oběma stranám se jej podařilo několikrát prodloužit, naposledy v polovině května.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika