Zlato (oz) / USD
1 954,31
1,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur za MWh

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur (zhruba 670 Kč) za megawatthodinu (MWh). K jejímu poklesu přispívá pokračující růst dodávek z Norska, uvedla agentura Bloomberg.

plyn
Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v pondělí plné z více než 80 procent. Foto: iStock

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 27,775 eura za MWh. Krátce před polednem vykazovala pokles přibližně o tři procenta a pohybovala se mírně nad 28 eury za MWh. Cena plynu na burze se už delší dobu nachází hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Ve čtvrtek by se měl po prodloužených údržbářských pracích obnovit plný provoz na obřím norském plynovém poli Troll. Ceny plynu pomáhá snižovat i vysoká úroveň zásob. Poptávku po plynu nicméně zvyšují vysoké teploty, které vedou k většímu využívání klimatizací.

Začátkem června cena plynu pro evropský trh klesla na dvouleté minimum v blízkosti 23 eur za MWh. V polovině června se však vyšplhala až k 50 eurům za MWh, což byla nejvyšší úroveň od začátku dubna. K tomuto nárůstu přispěla zpráva o ukončení těžby v rozsáhlém plynovém poli Groningen v Nizozemsku.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Od té doby však výrazně klesla. Evropě se totiž daří výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) a snižováním spotřeby. K poklesu ceny plynu přispěla také mírná zima.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v pondělí plné z více než 80 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků téměř 83 procent a v České republice činila přes 87 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika