Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena mědi se po deseti letech dostala nad 10 000 dolarů za tunu

Měď jako nejdůležitější průmyslová komodita se po deseti letech dostala nad 10 000 dolarů za tunu. Konec pandemie a obnovení průmyslové výroby způsobuje ohromný nárůst poptávky, a to především z Číny, ale i dalších rozvinutějších ekonomik, kterou nedokáže dorovnat aktuální nabídka na trhu. ČTK to řekl analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

Konec pandemie a obnovení průmyslové výroby způsobuje ohromný nárůst poptávky, a to především z Číny, ale i dalších rozvinutějších ekonomik. Foto: iStock

Ještě loni na začátku března se podle něj cena mědi propadla kvůli nový restrikcím a omezení obchodu až na 4300 dolarů za tunu. Jen od začátku dubna však vzrostla o 11 procent a od začátku roku o 27,9 procenta. Ze svého dna během začátku pandemie v roce 2020 na 4300 dolarech pak rostla na aktuálních 10 000 dolarů o 132,6 procenta.

Investiční banky podle Hájka už prohlásily měď za „novou ropu.“ Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou podle něho může znamenat pokles světových zásob o 500 000 tun. „Nabídka na trhu je výrazně zredukována od začátku pandemie. Například největší důl ve městě Escondida v Chile nedávno reportoval osmiprocentní pokles v produkci za posledních devět měsíců,“ dodal.

Vysoká cena mědi jistě povede k novým nalezištím, míní Hájek. Bude podle něho ovšem trvat dalších deset let, než se produkce v novém dole rozjede a dva až tři roky, než se podaří rozšířit stávající doly. Významný nárůst poptávky bude nejspíše pokračovat, dodal. Cena mědi se nyní stále nachází několik stovek dolarů od svého historického maxima na 10 190 dolarech na tunu, kde byla během komoditního boomu během roku 2011.

„Vytvoření nového historického maxima je pouhou otázkou času, ačkoliv nyní bude cena mědi, po atakování silné psychologické úrovně 10 000 dolarů, s největší pravděpodobností korigovat,“ odhadl.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika