Zlato (oz) / USD
2 388,65
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena mědi je na rekordu, poptávku podporují elektromobily a datová centra

Cena mědi je na rekordu, dostala se nad pět dolarů za libru (asi 0,45 kg). Poptávka po tomto kovu zůstává silná v souvislosti s budováním nových datových center a pokračující elektrifikaci světové ekonomiky, zatímco růst těžby zpomaluje, uvedl server zpravodajské televize CNBC. Od začátku letošního roku se cena mědi zvýšila o více než 25 procent.

měď
Cena termínového kontraktu na měď se na obchodní burze NYMEX v New Yorku dostala až na 5,02 USD (114 Kč) za libru. Foto: iStock

Poptávka po mědi se obecně považuje za ukazatel ekonomického zdraví. Tento kov je také důležitý při energetické transformaci a pro pro výrobu elektromobilů, rozvodných sítí či větrných turbín. Zásadní význam ale má i pro kabely v datových centrech, jejichž počet se zvyšuje kvůli rozvoji umělé inteligence (AI).

Poptávka po mědi v odvětví elektromobilů a sektoru dopravy se letos ,může zvýšit zhruba o pět procent, odhaduje Bank of America. „Zatímco poptávka po elektromobilech stále roste, i když pomalejším tempem, pozornost se přesunula k mědi, která je potřeba při budování datových center,“ uvedla banka.

Datová centra využívají měď pro různé účely, například pro elektrické konektory, přípojnice či napájecí kabely. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že poptávka po elektřině od datových center se do roku 2026 zvýší na více než 1000 terawatthodin (TWh) ze 460 TWh v roce 2022.

Mezinárodní studijní skupina pro měď (ICSG), která sleduje a analyzuje globální trh s mědí, snížila pro letošní rok prognózu růstu těžby kovu kvůli slabší produkci dolů, než s jakou se původně počítalo. Produkce mědi se letos podle nového prognózy zvýší o 0,5 procenta, loni v říjnu přitom ICSG čekala růst o 3,7 procenta. Důvodem je pomalejší rozjezd těžby, zpoždění ve spouštění nových projektů a revidované odhady těžby předních producentů.

Loni v listopadu společnost First Quantum Minerals zastavila těžbu v dole Cobre Panamá, jednom z největších světových dolů na měď, a to kvůli rozhodnutí nejvyššího soudu a celonárodním protestům v souvislosti s obavami o životní prostředí. Firma Anglo American, což je jeden z předních producentů, uvedla, že letos a příští rok omezí těžbu mědi kvůli snižování nákladů.

„Měď se podle našeho názoru v nejbližší době vyšplhá na 10.500 USD za tunu, protože signály očekávaného fyzického omezování podporují růstový trend z posledních měsíců,“ uvedla ve své zprávě finanční společnost Citigroup. Na Londýnské burze kovů (LME) se nyní tříměsíční kontrakt na měď obchoduje za více než 10.185 dolarů za tunu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika