Zlato (oz) / USD
1 905,28
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena hliníku je nejvyšší za více než 13 let, tuna stojí na burze asi 3276 dolarů

Cena hliníku pokračuje v růstu a vyšplhala se na další maximum za více než 13 let. Přispívají k tomu uzavřené hutě, což vyvolává obavy z poklesu zásob tohoto kovu, informovala agentura Reuters. Produkci hliníku používaného při balení a v dopravě komplikují odstávky hutí v Číně, která je jeho předním světovým producentem, a také v Evropě, kde produkci utlumily vysoké náklady na energii.

Loni se cena hliníku zvýšila o 42 procenta. Od začátku letošního roku zatím vzrostla téměř o 16 procent. Foto: iStock

Cena tříměsíčního kontraktu na hliník na Londýnské burze kovů (LME) dopoledne vykazovala růst zhruba o 0,3 procenta na 3276,50 USD (zhruba 69 850 Kč) za tunu. V průběhu asijského obchodování se předtím dotkla hranice 3282 dolarů, a byla tak nejvýše od července 2008.

Podle analytiků společnosti ANZ, kteří se věnují komoditám, zůstává trh se základními kovy napjatý. Výroba hliníku v čínském městě Paj-se, které se kvůli koronaviru dostalo do uzávěry, zůstává stabilní. Omezení mobility ale ztěžuje přepravu suroviny.

Zásoby hliníku ve skladech registrovaných při LME klesly na 761 950 tun, což je nejméně od roku 2007. Loni v březnu činily téměř dva miliony tun.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika