Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena druhé největší kryptoměny etheru poprvé od srpna 2022 přesáhla 2000 dolarů

Cena druhé největší kryptoměny etheru poprvé od loňského srpna přesáhla hranici 2000 dolarů (přes 42 000 Kč). Digitální aktivum prošlo zásadní aktualizací softwaru. Někteří jeho držitelé mají problém vybrat si své vklady, píše agentura Reuters.

ethereum
Cena druhé největší kryptoměny etheru poprvé od loňského srpna přesáhla hranici 2000 dolarů (přes 42 000 Kč). Foto: iStock

Aktualizace softwaru, známá jako „Shapella“, měla odemknout ether v hodnotě více než 30 miliard dolarů, který investoři uložili na blockchain etheru výměnou za úrok. Až do středečního upgradu nemohli prostředky uložené touto metodou známou jako „staking“ vybírat.

Zpoždění ve výběru vkladů jsou příkladem limitů v transakcích, které může ether zpracovat, a zdůrazňují jeho potenciální nedostatky na cestě stát se široce používanou finanční infrastrukturou, uvedla agentura Reuters.

Ether v posledních týdnech před aktualizací softwaru cenově zaostával za největší a nejstarší kryptoměnou. Bitcoin se v úterý poprvé po deseti měsících přehoupl přes hranici 30 000 dolarů. Kolem dnešních 19:00 SELČ se podle specializovaného serveru CoinDesk prodává za zhruba 30 350 dolarů.

Oživení trhu s kryptoměnami je nicméně patrné zhruba od února, kdy začaly objemy obchodů s kryptoměnami výrazně růst, uvedl ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský. „Kryptoměnový trh se letos také jeví mnohem stabilnější než například v loňském roce,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika