Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Cena bitcoinu překonala 18 000 USD, pomohl vývoj kolem zkrachovalé burzy FTX

Cena bitcoinu se poprvé po měsíci dostala nad 18 000 USD (zhruba 402 000 Kč), a je tak nejvýše za poslední měsíc. Podle serveru CNBC této nejznámější kryptoměně pomohlo, že se právníkům podařilo zajistit pět miliard dolarů (112 miliard Kč), které patřily zkrachovalé kryptoměnové burze FTX.

bitcoin

Cena bitcoinu se poprvé po měsíci dostala nad 18 000 USD (zhruba 402 000 Kč), a je tak nejvýše za poslední měsíc. Foto: iStock

Krátce po 11:00 SEČ se bitcoin prodával zhruba za 18.200 USD (406 600 Kč), a za uplynulý den tak přidával přes čtyři procenta. Jeho cena je teď nejvyšší od loňského 14. prosince.

Zajištění pěti miliard USD podle právníků dává naději na výplatu vkladů klientů FTX. Listopadový bankrot druhé největší kryptoměnové burzy zasadil další ránu celému trhu s kryptoměnami.

Právníci FTX ve středu uvedli, že našli přibližně pět miliard dolarů v likvidních prostředcích, včetně hotovosti a digitálních aktiv. Varovali ale, že prodej aktiv by mohl vést k výraznému tlaku na trh, což by srazilo jejich hodnotu.

„Bitcoin je už více než rok v sestupném trendu, což je na kryptoměnovém trhu standardní období medvědího trhu,“ řekl zástupce kryptoměnové burzy Luno Vijay Ayyar. Za medvědí se označuje trh, kde ceny sestoupí z maxima o 20 procent a dál se snižují.

„Za poslední rok jsme zaznamenali mnoho negativních událostí, a když se podíváme na reakci ceny na ně, obecně klesala čím dál méně – což naznačuje, že trh přijímá tyto zprávy docela dobře,“ pokračoval. Trh může podle něj předpokládat, že to nejhorší v nynějším cyklu mají kryptoměny už za sebou.

(ČTK)