Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Světová ekonomika
Cena bitcoinu poprvé od května překročila 58 000 dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od letošního května překonala 58 000 dolarů (zhruba 1,27 milionu Kč). Spekulanti podle agentury Bloomberg sázejí na to, že bitcoin bude útočit na své maximum z letošního dubna, kdy jeho cena dosáhla téměř 65 000 dolarů. Toleranci kryptoměn naznačil ruský prezident Vladimir Putin.

Kolem po 13:20 SELČ se bitcoin podle serveru CoinDesk prodával zhruba za 57 960 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 5,9 procenta. Nejvýše za uplynulý den bitcoin vystoupil na 58 518,60 dolaru. Foto: iStock

Analytici zdůvodňují růst ceny bitcoinu řadou faktorů, například poklesem obav z kroků regulačních úřadů proti kryptoměnám. Ty „mají právo na existenci a na to, aby se používaly jako platidlo“, řekl v rozhovoru se serverem CNBC ruský prezident. Je podle něj ale příliš brzy na to, aby se hovořilo o používání digitálních měn při obchodování s ropou a dalšími komoditami, které tvoří většinu ruského vývozu.

Rusko hledá alternativy k obchodování v dolarech od roku 2014, kdy muselo po anexi Krymu čelit západním sankcím. Putin obviňuje Spojené státy, že používají svou měnu jako zbraň. Zastánci kryptoměn tvrdí, že decentralizované peníze nakonec nahradí zákonné měny vydávané centrálními bankami.

Ruská centrální banka opakovaně varovala investory, že trh s kryptoměnami silně kolísá a že digitální měny se nesmějí v Rusku používat jako platební prostředek. Plošný zákaz podobný tomu čínskému se však neplánuje, uvedl tento týden podle agentury Interfax náměstek ministra financí Alexej Mojsejev.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje odvětví kryptoměn přezkoumat, což by mohlo vést k jeho regulaci. O připravovaném exekutivním příkazu minulý týden informovala agentura Bloomberg. Obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo americká ministryně financí Janet Yellenová.

(ČTK)