Zlato (oz) / USD
1 818,33
0,54 %
Zlato (oz) / CZK
39 084,38
0,27 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Světová ekonomika
CBI: Výkon britské ekonomiky se již letos vrátí na předcovidovou úroveň

Výkon britské ekonomiky se do konce letošního roku vrátí na úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes Konfederace britského průmyslu (CBI). V předchozí prosincové prognóze přitom návrat ekonomiky na předcovidovou úroveň očekávala až o rok později.

CBI dnes rovněž zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Británie na 8,2 procenta z dříve předpokládaných šesti procent. V příštím roce pak očekává zvýšení HDP o 6,1 procenta místo dříve předpokládaného růstu 5,2 procenta. Foto: iStock

„Máme tu opravdu pozitivní známky hospodářského oživení v letošním a příštím roce,“ uvedl generální ředitel CBI Tony Danker. V loňském roce se britská ekonomika v důsledku pandemie propadla o rekordních 9,9 procenta.

CBI dnes rovněž předpověděla, že míra nezaměstnanosti v Británii dosáhne vrcholu ve třetím čtvrtletí, kdy by se měla vyšplhat na 5,5 procenta. Dříve předpokládala, že míra nezaměstnanosti vyvrcholí již ve druhém čtvrtletí, a to na úrovni 7,3 procenta.

Změna výhledu míry nezaměstnanosti souvisí mimo jiné s prodloužením vládního programu zachování pracovních míst do konce září.

(ČTK)