Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bundesbank: Recese německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí skončí

Recese německé ekonomiky by měla ve druhém čtvrtletí skončit. Hrubý domácí produkt (HDP) v období od dubna do června mírně vzroste. Uvádí to dnes zveřejněná pravidelná měsíční zpráva německé centrální banky (Bundesbank). Největší evropská ekonomika se na konci roku 2022 a na začátku roku 2023 snížila dvě čtvrtletí po sobě, což ekonomové definují jako technickou recesi.

euro
Recese německé ekonomiky by měla ve druhém čtvrtletí skončit. Hrubý domácí produkt (HDP) v období od dubna do června mírně vzroste. Uvádí to dnes zveřejněná pravidelná měsíční zpráva německé centrální banky (Bundesbank). Foto: iStock

„Soukromá spotřeba by měla dosáhnout dna,“ napsali ve zprávě experti z německé centrální banky. „Díky výrazně rostoucím mzdám se reálné disponibilní příjmy soukromých domácností stabilizují, přestože inflace zůstává velmi vysoká,“ dodali.

Bundesbank uvedla, že jarnímu kvartálnímu vzestupu pomůže schopnost německého průmyslu odolat pokračujícímu poklesu poptávky díky nižším cenám energií, uvolnění dodavatelských řetězců a díky plným objednávkovým knihám. Starosti jí dělá pokračující pokles zahraniční poptávky v průmyslu.

Za celý rok 2023 Bundesbank očekává pokles HDP o kalendářně upravených 0,3 procenta. Poté podle ní bude v roce 2024 následovat růst o 1,2 procenta a v roce 2025 růst o tři procenta. „Německá ekonomika se tak jen pracně vzpamatovává z krizí posledních tří let,“ uvedla Bundesbank.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika