Zlato (oz) / USD
1 919,64
0,53 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bulharsko zřejmě požádá o vstup do eurozóny 14. července

Bulharsko s největší pravděpodobností požádá o vstup do eurozóny 14. července. Včera to řekl premiér Bojko Borisov. Bulharsko nyní předsedá Evropské unii a má politickou podporu nynější Evropské komise (EK).

Bulharsko se obává, že se ocitne na periferii evropské integrace. Foto: iStock

Předseda bulharské vlády novinářům řekl, že v pátek představí lídrům eurozóny žádost o zapojení do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2. Ten je jakousi dvouletou čekárnou na členství v evropské měnové unii.

Bulharsko je jedním z nejchudších členských států EU. Obává se, že pokud by zůstalo mimo eurozónu, riskovalo by, že se ocitne na periferii evropské integrace, připomněla agentura Reuters.

Borisov uvedl, že bulharský ministr financí probere detaily žádosti se svými protějšky z euroskupiny o dva týdny později, 14. července. Na dotaz, zda balkánská země ten den podá i samotnou přihlášku, odpověděl: „S největší pravděpodobností ano!“

Aby mohl přijmout euro, musí každý stát splnit sadu podmínek. Patří k nim výše dlouhodobých úrokových sazeb, inflace, rozpočtového deficitu a státního dluhu a stabilní směnný kurz vůči euru.

Bulharsko kritéria pro přijetí eura splňuje. Jeho měna leva je od vytvoření eura na tuto měnu pevně navázaná. Pochlubit se může i nízkou inflací a zdravými veřejnými financemi.

Nicméně výkon ekonomiky na hlavu dosahuje jen poloviny průměru EU. Spolu s rozšířenou korupcí tak vrhá na ambice Sofie stín.

Eurozóna má v současnosti 19 členů. Naposledy její řady rozšířila Litva, která přijala euro začátkem roku 2015.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika