Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Buffett místo bitcoinu radši koupil Apple

Legendární investor, multimiliardář Warren Buffett, jehož názor dokáže vyvolat šok na akciových trzích, v pondělí přitáhl pozornost majitelů bitcoinů, když tuto kryptoměnu označil za jed na krysy. „Lidé rádi spekulují, mají rádi hazardní hry,“ okomentoval bitcoinovou bublinu. Investoři by však podle něj udělali lépe, kdyby nakoupili americké akcie.

Buffett místo bitcoinu radši koupil Apple. Ilustrační foto: Lester Balajadia / Shutterstock.com

Buffett, předseda představenstva a výkonný ředitel konglomerátu Berkshire Hathaway, připsal popularitu bitcoinu lidem, kteří se zajímají o mystéria v investičním prostoru. „Čím méně tomu rozumějí, tím víc jsou pro bitcoin nadšení,“ řekl Buffett v televizi CNBC.

Nicméně, Buffett není jediný obchodní magnát, který ohrnuje nos nad kryptoměnami, ač bitcoin někteří tipují na černého koně roku 2018 mezi komoditami. Charlie Munger, místopředseda správní rady Berkshire Hathaway a dlouholetý Buffettův společník, nazval bitcoin podle serveru Inversting News bezcenným umělým zlatem.

Nepoživatelná investice

Zatímco Buffett srovnává nárůst poptávky po bitcoinu k cibulkám nizozemského tulipánového šílenství v 17. století, Munger si našel přirovnání v odkazu spisovatele Oscara Wildeho, když virtuální komoditu označil za „snahu o něco nesnesitelně nepoživatelného“.

Nakoupil Apple

Buffett podle své rady investorům, že by měli místo kryptoměn nakupovat americké akcie, také postupuje. Minulý týden zveřejnil informaci, že v prvním čtvrtletí Berkshire Hathaway nakoupila 75 milionů akcií společnosti Apple. Ty společně s 165,3 milionu akcií nejdražší firmy světa, které již Buffett vlastnil, znamenají pětiprocentní podíl v Applu, jehož tržní hodnota se začátkem roku odhadovala na 920 miliard dolarů.

Poté, co Buffett oznámil nákup akcií společnosti Apple, zaznamenaly její podíly okamžitý růst o 3,9 procenta. Bude-li Apple svou hodnotu zvyšovat dosavadním tempem, bude zřejmě první firmou na světě, jejíž tržní hodnota dosáhne jednoho bilionu dolarů. Zisk společnosti v loňském roce činil 49 miliard dolarů.

(rek)