Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Britská monarchie patří k nejhodnotnějším britským značkám, její cena roste

Odborníci hodnotu britské monarchie odhadují na 100 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč). Hodnota značky samotné panovnice Alžběty II., která si dnes připomíná 70 let od nástupu na trůn, je přibližně 50 miliard dolarů (téměř 1,1 bilionu Kč), uvedl loni na jaře časopis Vanity Fair.

Britská monarchie a tamní královská rodina patří k nejhodnotnějším značkám v Británii a jejich cena stále roste. Foto: iStock

Hodnota značky britské monarchie v čase neustále roste, v roce 2017 podle žebříčku Brand Finance činila 67 miliard liber. Za poslední čtyři roky se tak její cena zvýšila v přepočtu zhruba o 100 miliard korun a svou hodnotou se vyrovná největším ostrovním značkám, jako je ropný gigant Shell nebo síť prodejen Marks & Spencer. Roli ve změně hodnoty hrají i kurzové pohyby české koruny k britské libře.

„Svoji značku si britská monarchie každopádně svým způsobem upevňuje celá dlouhá staletí. Na rozdíl od jiných monarchií ve světě ji přitom dále rapidně zhodnocuje i v čase pokročilé globalizace, internetu a sociálních sítí. V tomto se do značné míry vymyká mezi všemi dalšími monarchiemi,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Alžběta II. je jednou z hlavních přidaných hodnot monarchie, která ovlivňuje její cenu. Královnina popularita pomáhá Británii ustát i skandály členů královské rodiny či volání po skoncování s monarchistickým zřízením. Británii propagují také oblíbené filmy o agentovi Jamesi Bondovi nebo nově i seriál Koruna od Netflixu.

Veřejnost si všímá nákladných a okázalých oslav, svateb a jiných událostí spojených s královskou rodinou, monarchie ale pro Brity není nijak nákladná věc, napsal v roce 2018 server Fast Company. Každý daňový poplatník v Británii tehdy ročně přispíval na královskou rodinu zhruba 65 pencemi (méně než 20 Kč).

Členové britské královské rodiny jsou placeni částečně z britských veřejných rozpočtů a částečně ze soukromých zdrojů. Peníze jim plynou také z mnoha jejich nemovitostí, které se v rámci šlechtického rodu dědí z generace na generaci. Financování královny zajišťuje svrchovaný grant, majetek spravuje nezávislá správní rada. Různé části rodiny pak mají oddělené rozpočty podle toho, do které větve rodu patří.

Hodnota majetku královny Alžběty II. v roce 2020 kvůli pandemii podle listu The Times klesla v přepočtu zhruba o 600 milionů na 10,5 miliardy korun. S tímto majetkem by v Česku byla 17. nejbohatším člověkem.

(ČTK)