Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská libra klesá, trh se obává brexitu bez dohody

Britská libra dnes na devizových trzích oslabuje, vůči dolaru a euru se dostala téměř na týdenní minimum. Snaha britského premiéra Borise Johnsona o přerušení jednání parlamentu totiž mezi obchodníky zvýšila obavy, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody.

Britská libra dnes na devizových trzích oslabuje, vůči dolaru a euru se dostala téměř na týdenní minimum. Foto: Pixabay

Kolem 13:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2210 USD. Během dne sestoupila až na 1,2156 USD, nejníže za šest dnů. K euru pak libra odepisovala 0,5 procenta na 1,1020 eura. Euro k dolaru se drží téměř beze změny v blízkosti 1,1090 USD.

Johnson dnes podnikl kroky k přerušení parlamentního zasedání krátce po zářijovém skončení letní přestávky, a to až do 14. října.

Poslanci by tak zřejmě neměli čas zabránit legislativní cestou brexitu bez dohody, ačkoliv Johnson tvrdí, že času bude dost.

Británie má Evropskou unii opustit 31. října, do brexitu tedy zbývá 64 dnů. V uplynulých dnech libra posilovala díky nadějím, že opoziční strany dokážou brexit bez dohody zastavit. V úterý se britská měna vůči dolaru a euru vyšplhala na měsíční maxima.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika