Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská ekonomika v listopadu překvapivě vzrostla, podpořil ji fotbal

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.

fotbalový stadion
Mistrovství světa ve fotbale v Kataru v listopadu zvýšilo návštěvnost britských hospod. Hospodářský růst podpořily také zvýšené výdaje na videohry před vánočními svátky. Foto: iStock

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpovídali, že britská ekonomika po říjnovém růstu o půl procenta vykáže za listopad pokles o 0,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí se HDP snížil o 0,3 procenta. Aby vykázal pokles také za čtvrté čtvrtletí, musel by se HDP za prosinec snížit zhruba o půl procenta. Britská ekonomika by v takovém případě zaznamenala dvě čtvrtletí poklesu za sebou, což je obvyklá definice hospodářské recese.

„Británie by se nyní mohla recesi vyhnout, ačkoli prosinec poznamenaly rozsáhlé stávky a průzkumy zaměřené na ekonomickou aktivitu přinesly slabé výsledky,“ uvedla ekonomka Liz Martinsová z banky HSBC.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru v listopadu zvýšilo návštěvnost britských hospod. Hospodářský růst podpořily také zvýšené výdaje na videohry před vánočními svátky.

Ekonom Thomas Pugh z firmy RSM UK nicméně předpověděl, že spotřebitelské výdaje budou ochabovat v důsledku negativního dopadu vysoké inflace na reálné příjmy domácností. „Nadále proto očekáváme, že HDP bude v prvních třech čtvrtletích letošního roku klesat,“ uvedl.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika