Zlato (oz) / USD
1 727,12
0,55 %
Zlato (oz) / CZK
43 388,10
0,47 %
EUR / USD
1,09
0,18 %
USD / CZK
25,12
0,09 %
Světová ekonomika
Britská ekonomika se v květnu vrátila k růstu

Britská ekonomika v květnu vzrostla o 0,3 procenta po propadu o 0,4 procenta v dubnu. Oznámil to dnes statistický úřad ONS. K růstu přispěla zejména produkce automobilového průmyslu, který se zotavil po uzavírkách souvisejících s odchodem země z Evropské unie. Vzhledem k brexitu však vyhlídky ekonomiky zůstávají nejisté.

Britská ekonomika v květnu vzrostla o 0,3 procenta po propadu o 0,4 procenta v dubnu. Foto: iStock

Výsledky ekonomiky překonaly předpovědi analytiků, kteří v anketě agentury Reuters počítali s růstem o 0,1 procenta. Zasloužil se o ně do značné míry automobilový sektor, který v dubnu zažil rekordní propad, když v Británii dočasně zastavoval výrobu kvůli očekávanému přerušení obchodu kolem termínu jejího odchodu z EU. Přesto však výsledky tohoto průmyslu podle ONS nedosahují úrovně před dubnem.

Podle ekonomů dnešní data neznamenají výrazný vzestup páté největší ekonomiky světa. V dominantním sektoru služeb zůstal růst nevýrazný.

Z červnového průzkumu mezi podnikateli vyplynulo, že britská ekonomika ztrácí dynamiku a může ve druhém čtvrtletí vykázat pokles. „To vše naznačuje, že celkově bude hospodářství ve druhém kvartálu stagnovat, možná mírně poklesne,“ uvedl ekonom ING James Smith.

Vyhlídky na druhé pololetí nejsou poznamenány jen stále větší hrozbou brexitu bez dohody, ale také obchodními spory mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií. Jako finanční centrum je Británie vysoce citlivá na výkyvy globální ekonomiky.

V obavách z napětí v mezinárodním obchodu i z dopadů brexitu britská centrální banka minulý měsíc zhoršila odhad růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí na nulu. Ještě v květnu banka očekávala, že ekonomika vykáže růst o 0,2 procenta. V prvním čtvrtletí ekonomika stoupla o 0,5 procenta.

(ČTK)