Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská ekonomika loni klesla o rekordních 9,9 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v loňském roce kvůli pandemii propadl o rekordních 9,9 procenta. Vrátil se tak zhruba na úroveň z roku 2013. Ve svém prvním odhadu to dnes oznámil britský statistický úřad.

Britská ekonomika se v létě výrazně zotavila z jarního propadu, za kterým stála pandemie covidu-19. Na podzim však oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy novým koronavirem. Foto: iStock

V samotném čtvrtém čtvrtletí ekonomika proti předchozím třem měsícům o jedno procento vzrostla. Hospodářský růst tak v důsledku nových opatření proti šíření koronaviru prudce zpomalil, a to z 16,1 procenta ve třetím kvartálu.

Britská ekonomika se v létě výrazně zotavila z jarního propadu, za kterým stála pandemie covidu-19. Na podzim však oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy novým koronavirem.

„Dnešní údaje ukazují, že ekonomika v důsledku pandemie utrpěla vážný šok,“ uvedl britský ministr financí Rishi Sunak. „Víme, že nynější uzávěra bude mít významný dopad na řadu lidí a podniků. Proto se i nadále soustředím na to, abychom dělali maximum k ochraně pracovních míst, podniků a živobytí,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika