Úrokové sazby v Británii se po dramatické sérii zvyšování rok nezměnily. Už několik měsíců ale bylo jasné, že měnový výbor směřuje ke snížení úroků, uvedla agentura Reuters. Bankéři však stále byli rozděleni v názoru na to, zda inflační tlaky už dostatečně polevily.
„Inflační tlaky se zmírnily natolik, že jsme dnes mohli úrokové sazby snížit,“ uvedl v prohlášení guvernér centrální banky Andrew Bailey. „Musíme se však ujistit, že inflace zůstane nízká, a být opatrní, abychom úrokové sazby nesnížili příliš rychle nebo příliš mnoho. Zajištění nízké a stabilní inflace je to nejlepší, co můžeme udělat pro podporu hospodářského růstu a prosperity země,“ dodal.
Inflace v Británii se letos v květnu vrátila na dvouprocentní cíl centrální banky, a zůstala na této úrovni i v červnu. V říjnu 2022 přitom inflace činila 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota za 41 let. Inflace v zemi je tak nižší než v eurozóně, kde Evropská centrální banka (ECB) snížila sazby v červnu. Ve Spojených státech nechala americká centrální banka (Fed) tento týden úroky beze změny, ale naznačila, že by je mohla snížit v září.
Britská centrální banka očekává, že v posledním čtvrtletí letošního roku inflace zrychlí na 2,75 procenta, neboť odezní vliv loňského prudkého poklesu cen energií. Na začátku roku 2026 by se inflace měla vrátit na dvouprocentní cíl a později i pod něj, předpokládá Bank of England, jak se britská měnová autorita oficiálně nazývá.
Hrubý domácí produkt (HDP) se v Británii podle nové prognózy centrální banky v letošním roce zvýší o 1,25 procenta. Doposud banka čekala zvýšení o 0,5 procenta. Za zlepšením prognózy stojí silnější růst v první polovině roku, než se čekalo.
(ČTK)