Zlato (oz) / USD
1 730,35
0,06 %
Zlato (oz) / CZK
41 950,92
0,01 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,05 %
Světová ekonomika
Britská centrální banka nechala úroky beze změny

Britská centrální banka (BoE) nechala podle očekávání základní úrokovou na 0,75 procenta. Uvedla také, že odklad brexitu by mohl narušit hospodářský růst a vést ke zvyšování cen. Je to poprvé, kdy členové měnového výboru podrobně varovali ne jako dříve před následky nejistoty kolem brexitu, ale i před i jeho případným odkladem.

Zástupci BoE se domnívají, že Británie se letos vyhne recesi, varovali nicméně před brexitem a obchodními spory. Foto: Wikimedia

Takový scénář by mohl nastat poté, co britský parlament odhlasoval, že premiér Boris Johnson může odchod Británie z Evropské unie odložit, pokud se v blízké budoucnosti nepodaří dosáhnout dohody s Bruselem. Británie má EU opustit na konci října.

Zástupci BoE se domnívají, že Británie se letos vyhne recesi, varovali nicméně před brexitem a obchodními spory. Další nejistota kolem odchodu z Unie by podle nich vedla k tomu, že by úrokové sazby zůstaly delší dobu na nízké úrovni. Posuny oběma směry by mohly přijít v případě brexitu bez dohody, dodali ale.

BoE snížila svou prognózu hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí letošního roku na 0,2 procenta z 0,3 procenta. Předpovídá, že inflace zůstane po zbývající část roku pod jejím dvouprocentním cílem.

(ČTK)