Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Světová ekonomika
Britové budou moci i nadále používat své měděné mince

Měděné mince v hodnotě jedné a dvou pencí (30 a 60 haléřů) zůstanou v Británii nadále v oběhu. Oznámil to ministr financí Philip Hammond. Loni přitom prohlásil, že tyto mince jsou překonané a běžně je lidé pouze hromadí v zavařovacích sklenicích nebo je dokonce vyhazují. V oběhu zůstane i bankovka v hodnotě 50 liber (1500 Kč), o které se mluvilo jako o bankovce, která je až příliš často zneužívána pro praní špinavých peněz, napsala agentura Reuters.

šest z deseti mincí v hodnotě jedné a dvou pencí je použito při transakcích pouze jednou, než jsou tyto mince uloženy do sklenice nebo vyhozeny. Foto: iStock

„Technologie transformovala bankovnictví pro miliony lidí, usnadnila a urychlila realizaci finančních transakcí a plateb za služby,“ uvedl Hammond v prohlášení. „Je ale také jasné, že mnoho lidí stále závisí na hotovosti a chci, aby si veřejnost mohla vybrat, jak utratí své peníze.“

Oznámení že by se zbývající měděné mince v Británii mohly vydat stejnou cestou jako mince v hodnotě půl pence, které byly zrušeny v roce 1984, vyvolalo prudký odpor veřejnosti.

Při projednávání budoucnosti nejmenších mincí v loňském roce ministerstvo uvedlo, že šest z deseti mincí v hodnotě jedné a dvou pencí je použito při transakcích pouze jednou, než jsou tyto mince uloženy do sklenice nebo vyhozeny.

Hotovost se stala politickou záležitostí poté, co banky uzavřely tisíce poboček, což zasáhlo zvláště venkovské oblasti. Ministerstvo odhadlo, že 2,2 miliony lidí v Británii jsou závislé na hotovosti, protože nemají bankovní účet nebo z jiného důvodu. Teprve v roce 2017 překonaly debetní karty hotovost a staly se nejčastěji využívanou metodou placení v Británii.

Skupina na ochranu spotřebitelů Which? požaduje zřízení regulátora, který zajistí, že každý bude mít pohodlný přístup k hotovosti. Hammond uvedl, že bude zřízen úřad pro hotovostní strategii, který bude mít komplexní dohled nad hotovostí a zajistí dostupnost hotovosti v nadcházejících letech.

(ČTK)