Zlato (oz) / USD
1 423,75
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 886,99
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,40
0,00 %
Světová ekonomika
Británie počítá se ztrátou 5000 pracovních míst ve finančnictví

Britská vláda bude usilovat o to, aby Londýn zůstal významným finančním centrem i po odchodu země z Evropské unie v březnu příštího roku. Souhlasí nicméně s odhadem britské centrální banky, podle kterého bude zhruba 5000 pracovních míst v britském finančním sektoru do březnového brexitu přesunuto do kontinentální Evropy.

Podle odhadu britské centrální banky bude zhruba 5000 pracovních míst v britském finančním sektoru po brexitu přesunuto do kontinentální Evropy. Foto: iStock

John Glen,  britský ministr finančních služeb, podle agentury Reuters ve včerejším projevu k zákonodárcům uvedl, že Británie se dohodne s Evropskou unií na podmínkách svého odchodu.

Dodal nicméně, že brexit bez dosažení dohody by nemusel být tak obtížný, jak by někteří mohli předpokládat.

Prohlásil rovněž, že pokud by podmínky pro britský finanční sektor nebyly uspokojivé, musela by Británie podniknout kroky na ochranu svých zájmů.

Britský finanční sektor je důležitý pro státní rozpočet, kterému ročně přináší více než 70 miliard liber (přes dva biliony Kč) ve formě daní, upozornila agentura Reuters.

Podle Glenna zatím kvůli řadě nedořešených otázek nelze přesněji stanovit, jak velký pokles daňových příjmů z finančního sektoru by brexit mohl způsobit.

(ČTK)