Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bloomberg: Nejbídnější ekonomiku světa má Venezuela, nejlepší Thajsko

Nejnovějšímu žebříčku zemí s nejbídnější ekonomickou situací sestavovaného agenturou Bloomberg vévodí Venezuela, kde by letos měla inflace dosáhnout až osmi milionů procent. Tato jihoamerická země je v čele žebříčku již pátým rokem za sebou. Naopak Česká republika by se podle odhadu Bloombergu letos měla dostat mezi deset nejlepších ekonomik.

Titul nejméně bídné ekonomiky za loňský rok opět získalo Thajsko. Foto: Pixabay

Bloomberg sestavuje žebříček na základě ukazatele, jemuž se říká Misery Index, tedy index strádání. Ten sčítá míru inflace a nezaměstnanosti v zemi, a vychází tak z letitého názoru, že nízká inflace a nezaměstnanost určují, jak by se měli obyvatelé dané země cítit. Za uplynulý rok vychází ze zveřejněných údajů a v odhadu na letošní rok z mediánu, tedy středního údaje, odhadů ekonomů oslovených agenturou Bloomberg pro jednotlivé země. Celkem zahrnuje 62 zemí.

Titul nejméně bídné ekonomiky za loňský rok opět získalo Thajsko, i když specifický vládní způsob počítání nezaměstnanosti způsobuje, že výkon této země je méně pozoruhodný, než očekávané zlepšení Švýcarska na druhé místo v letošním roce a schopnost Singapuru udržet se mezi třemi nejvyššími, uvádí Bloomberg. Mezi deset nejlepších ekonomik se má letos dostat i Česká republika, která za loňský rok mezi deseti nejlepšími nefiguruje.

Bloomberg však upozorňuje, že někdy může být i nízký ukazatel v obou kategoriích zavádějící. Trvale nízké ceny mohou být i signálem slabé poptávky. Příliš nízká nezaměstnanost může například omezovat zaměstnance, kteří by chtěli přejít na lepší práci.

Ekonomové v odhadu na letošní rok očekávají, že v téměř polovině ze sledovaných zemí se inflace sníží. To je opačný trend než loni. U většiny zemí by také měla letos klesnout míra nezaměstnanosti.

Země s nejvyšší hodnotou indexu (nejhůře hodnocené):

Aktuální hodnota indexu 2018 Odhad indexu na rok 2019
Pořadí Země Pořadí Země
1. Venezuela 1. Venezuela
2. Argentina 2. Argentina
3. Jihoafrická republika 3. Jihoafrická republika
4. Turecko 4. Turecko
5. Řecko 5. Řecko
6. Ukrajina 6. Ukrajina
7. Španělsko 7. Uruguay
8. Uruguay 8. – 9. Brazílie
9. Brazílie 8. – 9. Španělsko
10. Srbsko 10. Saúdská Arábie

Země s nejnižší hodnotou indexu (nejlépe hodnocené):

Aktuální hodnota indexu 2018 Odhad indexu na rok 2019
Pořadí Země Pořadí Země
1. Thajsko 1. Thajsko
2. Singapur 2. Švýcarsko
3. Japonsko 3. – 4. Japonsko
4. Švýcarsko 3. – 4. Singapur
5. Dánsko 5. Tchaj-wan
6. Malajsie 6. Malajsie
7. Izrael 7. Česká republika
8. – 9. Tchaj-wan 8. Hongkong
8. – 9. Island 9. – 10. Izrael
10. Ekvádor 9. – 10. Jižní Korea

Zdroj: Bloomberg

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika