Zlato (oz) / USD
2 024,17
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bloomberg: Indie vystřídala Hongkong na postu čtvrtého největšího akciového trhu

Indie tento týden vystřídala Hongkong na postu čtvrtého největšího akciového trhu na světě. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Indie láká investory svými růstovými vyhlídkami a reformami v době, kdy se Čína potýká s odlivem globálního kapitálu, píše Bloomberg.

Indie
K růstu akciového trhu v Indii podle agentury Bloomberg přispívá rychle se zvyšující počet drobných investorů a dobré výsledky indických podniků. Foto: iStock

Hodnota akcií registrovaných na indických burzách v pondělí dosáhla 4,33 bilionu dolarů (zhruba 99 bilionů Kč). Poprvé v historii tak překonala hodnotu hongkongského akciového trhu, která činila 4,29 bilionu dolarů.

Hranici čtyř bilionů dolarů hodnota akcií registrovaných na indických burzách poprvé překročila začátkem prosince. Za poslední čtyři roky se tak zhruba zdvojnásobila.

K růstu akciového trhu v Indii podle agentury Bloomberg přispívá rychle se zvyšující počet drobných investorů a dobré výsledky indických podniků. Indie se navíc stává alternativou k Číně a přitahuje kapitál globálních investorů i firem, a to díky svému stabilnímu politickému systému a rychle rostoucí ekonomice založené na spotřebě, píše Bloomberg. „Panuje jasná shoda v tom, že Indie je nejlepší příležitostí pro dlouhodobé investice,“ uvedli analytici ze společnosti Goldman Sachs.

Na akciovém trhu v Hongkongu jsou zaregistrovány některé z nejvlivnějších čínských firem. Přitažlivost Číny pro investory však v posledních letech podkopaly přísné koronavirové restrikce, zásahy regulačních orgánů v korporátním sektoru, realitní krize a napětí ve vztazích se západními zeměmi.

„Zatímco hospodářský růst v Číně ztrácí na tempu a potýká se s nejistotami, Indie má generační příležitost stát se motorem růstu rozvíjejících se trhů,“ uvedl Evan Metcalf z investiční společnosti Global X ETFs. „Klíčovou výhodou je demografický vývoj spolu se vzestupem počtu vzdělaných mladých lidí a progresivní vládou provádějící klíčové strukturální reformy,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika