Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoin ztrácí hodnotu po zásahu Číny

Virtuální měna bitcoin ztratila přes 11 procent své hodnoty poté, co čínská centrální banka oznámila, že primární emise kryptoměn jsou nelegální a všechny prostředky takto získané musí být vráceny. Centrální banka dále uvedla, že financování společností prostřednictvím digitálních tokenů a jejich obchodování s nezákonnými měnami je nelegální a bude trestáno.

Bitcoin ztrácí hodnotu po zásahu Číny. Foto: iStock

Vše se přihodilo doslova den po oznámení, že bitcoin dosáhl rekordní hodnoty přes pět tisíc dolarů. Po oznámení Čínské lidové banky, že kryptoměna je nelegální, bitcoin oslabil na 4326,75 dolaru, což představuje největší pokles od července. Další digitální měna ethereum oslabila ještě víc, a to o 16 procent.

Čínská lidová banka také uvedla, že veškerá související fundraisingová činnost (získávání prostředků) musí být okamžitě zastavena a že dokončila vyšetřování organizací a osob, které úpisy kryptoměn nabízeli. Rozhodla, že takové činnosti narušují finanční systém a budou stíhány. Pro virtuální měnu je dopad o to závažnější, že právě v Číně je nejvíc fanoušků kryptoměn.

Výbušné nebezpečí

Výkonný ředitel společnosti Templeton Emerging Markets Group v Hongkongu Mark Mobius před výbušným nebezpečím nárůstu kryptoměn varoval ještě před oznámením čínské centrální banky.

„Kryptoměny se začínají dostávat mimo kontrolu a přitahují pozornost vlád z celého světa. Vlády začnou proti digitálním měnám bojovat kvůli jejich používání v nezákonném financování teroristických skupin nebo prodejců drog. Zlato by pak opět mohlo získat svou důvěru, protože lidé se začnou ptát, zda opravdu mohou těmto měnám důvěřovat,“ sdělil agentuře Bloomberg.

Krádeže a hackerská rizika

Banky a regulátoři v USA se účetním operacím v kryptoměnách rovněž zabývají. Federální rezervní banka učinila v průběhu posledních 12 měsíců několik poznámek na toto téma, ale výhrady k samotným digitálním měnám nevyjádřila. Největší finanční ústav světa Bank of America Merrill Lynch v červenci obezřetně prohlásil, že existuje mnoho překážek, jako jsou krádeže nebo hackerská rizika, které znemožňují dodat kryptoměnám slibovanou jistotu.

„I když kryptoměny jsou letošním roce stále víc než ve 360procentním zisku, jsou také náchylné k divokým výkyvům. Investoři jen letos investovali do digitálního měnového trhu stovky miliónů dolarů. Bitcoin v březnu poprvé překročil cenu troyské unce zlata. Podle údajů Coinmarketcap.com. jde v dolarovém vyjádření u 20 největších kryptoměn o investice ve výši zhruba 150 miliard dolarů,“ komentuje situaci Bloomberg.

„Lidé samozřejmě potřebují prostředky, kterým mohou věřit,“ konstatoval Mobius a dodal: „Nyní věří bitcoinu, kupují ho a prodávají a myslí si, že je to rozumná možnost. Ale přijde den, kdy dojde k zásahům vlád, a uvidíte, jak se virtuální měna propadne.“ Následující reakce čínské centrální banky jeho slova vzápětí potvrdila.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika