Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoin zpevňuje, vrátil se nad hranici 70 000 dolarů

Cena bitcoinu se opět zvyšuje. Vrátila se nad hranici 70 000 dolarů (přes 1,6 milionu Kč). Spolu s bitcoinem posilují i další velké kryptoměny. Podle specializovaného serveru CoinDesk to lze zčásti přičíst předpokladu, že centrální banky velkých západních zemí už brzy začnou snižovat úrokové sazby. Minulý týden už sazby snížila švýcarská centrální banka.

bitcoin
Cena bitcoinu se opět zvyšuje. Vrátila se nad hranici 70 000 dolarů (přes 1,6 milionu Kč). Foto: iStock

Podle údajů webu CoinDesk se bitcoin krátce před 20:00 SEČ prodával za zhruba 70 600 USD. Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes sedm procent. Ether, což je druhá největší kryptoměna, vykazoval růst rovněž o více než sedm procent a nacházel se blízko 3630 dolarů.

Minulý týden znamenal podle agentury Reuters posun v globální měnové politice. Švýcarská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,50 procenta. Stala se tak první velkou centrální bankou, která zmírnila dosavadní zpřísněnou měnovou politiku zavedenou ve snaze omezit inflaci.

Úroky už také snížily centrální banky některých rozvíjejících se ekonomik, například Brazílie a Mexiko, stejně postupuje také například Maďarsko nebo Česká republika. Evropská centrální banka (ECB) tak podle analytiků patrně učiní v červnu.

V polovině března se bitcoin vyšplhal až na nové rekordní maximum v blízkosti 73 800 dolarů. Následně však výrazně oslabil a sestoupil až na zhruba 60 800 dolarů, napsal server CNBC.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika