Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Bitcoin vystoupal na čtyřměsíční maximum, posléze většinu zisků smazal

Bitcoin včera vystoupal nad 21.500 dolarů (přes 477.400 Kč), tedy na více než čtyřměsíční maximum. Později však tato největší kryptoměna většinu zisků smazala. Bitcoin tento rok zahájil růstem, což umocňuje naději, že konec zpřísňování měnové politiky centrálními bankami bude mít na toto volatilní aktivum pozitivní dopad.

kryptoměny

Bitcoin a další kryptoměny prudce vzrostly v době pandemie covidu-19, když centrální banky a vlády uvolnily masivní fiskální a měnové stimulační balíčky. Foto: iStock

Kolem 18:05 SEČ se bitcoin podle specializovaného webu CoinDesk prodával zhruba za 21.193 dolarů, a za uplynulý den tak přidával 0,9 procenta. Za posledních 24 hodin bitcoin vystoupal až na 21.536,10 dolaru, nejvýše od 13. září.

Největší kryptoměna si letos připsala téměř 30 procent. Přispívá k tomu optimismus, že inflace dosáhla svého vrcholu, což by mohlo snížit potřebu přísnější politiky centrálních bank, napsala agentura Reuters.

Bitcoin a další kryptoměny prudce vzrostly v době pandemie covidu-19, když centrální banky a vlády uvolnily masivní fiskální a měnové stimulační balíčky. Zvyšování úvěrových sazeb centrálními bankami však srazilo ceny kryptoměn a vyvolalo řadu firemních bankrotů.

(ČTK)