Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bitcoin od počátku pandemie zdražil o 450 procent na 1,2 milionu korun

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin zvýšila od konce loňského února, kdy začala koronavirová pandemie v Česku a dalších evropských zemích, hodnotu o 500 procent na současných 55 800 USD, tedy asi 1,2 milionu korun. V korunovém vyjádření byl růst 450 procent kvůli vývoji kurzu koruny k dolaru. Vyplývá to z výpočtů společnosti Bitstock.com.

V prvních měsících epidemie cena bitcoinu krátce klesla pod 4000 dolarů, tedy asi 90 000 korun. Foto: iStock

V prvních měsících epidemie cena bitcoinu krátce klesla pod 4000 dolarů, tedy asi 90 000 korun. Kdo v té době kryptoměnu nakoupil, zhodnotil by do současnosti svou investici třináctkrát.

„Bitcoin od příchodu koronaviru ukázal, že se umí chovat jako digitální zlato, tedy být bezpečným přístavem v krizi. Na druhou stranu také prokázal výrazný progres. Růst ceny pozorujeme už delší dobu. A to nejen díky zakladateli a šéfovi Tesly Elonovi Muskovi, který do něj teď investoval,“ řekl ČTK ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Od prvních zmínek o výskytu covid-19 v ČR vzrostla jeho cena zhruba o 750 000 Kč na dnešních zhruba 1,2 milionu korun. Místo malých investorů do této kryptoměny investují už i ti zkušenější, informovanější, odvážnější a jednotlivé obchody jsou výrazně vyšší než v roce 2017, dodal Stránský.

Poptávka po bitcoinech v Česku se za poslední rok zvýšila pětkrát. Objem nakupovaných kryptoměn pak jen letos v lednu podle Stránského přesáhl půl miliardy korun, což je o polovinu více než ve stejném měsíci loni. V minulém roce se za celý rok prodaly v Česku kryptoměny za čtyři miliardy Kč.

Zájmu o bitcoiny loni nahrávala extrémně expanzivní politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových. Klesající úrokové míry a nejistota na akciových trzích vede část investorů k nákupům zlata nebo kryptoměn, které jsou někdy ke zlatu přirovnávány. Bitcoin díky růstu láká stále více investorů. Rizikem v případě jednorázové investice ale jsou velké pohyby ceny. Proto experti radí podobně jako u ostatních aktiv pravidelné nakupování každý měsíc za určenou částku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika