Zlato (oz) / USD
1 916,42
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bisnode: Zahraničního kapitálu v českých firmách nejméně od 2011

Objem zahraničního kapitálu v českých firmách klesl v květnu 2019 meziročně o 15 procent, tedy o 153 miliard na 895 miliard korun. To je nejnižší hodnota od roku 2011. ČTK o tom dnes informovala poradenská společnost Bisnode. Zahraniční subjekty tak ovládají necelých 36 procent z celkového základního kapitálu českých firem 2,51 bilionu Kč.

V žebříčku největších zahraničních vlastníků dominují Němci, Nizozemci a Lucemburčané. Foto: iStock

Z pohledu objemu investovaného kapitálu v základním jmění českých firem jsou od roku 2016 největšími zahraničními investory Němci. Podle výpočtů Bisnode se ale objem německého kapitálu v českých společnostech meziročně propadl o 42 procent na 166,8 miliardy korun. To představuje tři čtvrtiny celkového poklesu zahraničního kapitálu v českých firmách.

Nejde však o trend masivního odlivu německého kapitálu. Prudký propad zapříčinila českobudějovická společnost Uniper Trend se základním kapitálem 120,9 miliardy Kč, původně ve vlastnictví německého subjektu Uniper Holding GmbH, která byla zrušena bez likvidace, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Nebýt této transakce celkový odliv zahraničního kapitálu z českých firem by byl jen 32 miliard Kč.

V žebříčku největších zahraničních vlastníků podle investovaného kapitálu do základního jmění následují Němce Nizozemci a Lucemburčané. Po Německu se absolutně nejvíc snížil nizozemský (o 17,5 miliardy Kč) a kyperský (o 13,9 miliardy Kč) kapitál. Z relativního pohledu nejvýrazněji klesl kyperský (-25 procent), britský (-14,6 procenta) a lucemburský (-13,8 procenta) kapitál.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika