Zlato (oz) / USD
1 836,85
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
39 797,09
0,54 %
EUR / USD
1,21
0,09 %
USD / CZK
21,67
0,03 %
Světová ekonomika
Biden: Balík pomoci ekonomice USA se musí rychle schválit

Balík pomoci americké ekonomice stižené dopady pandemie covidu-19 je třeba „rychle“ schválit. Zdůraznil to příští prezident Spojených států Joe Biden ve svém rodném městě Wilmington ve státě Delaware, odkud se předtím spojil se zástupci odborů a šéfy velkých maloobchodních, technologických a automobilových společností. Biden po virtuální schůzi zopakoval ty hlavní ekonomické cíle, jež propagoval během kampaně, tedy vytvoření milionů „dobře placených“ pracovních míst a minimální mzdu 15 dolarů (334 Kč) na hodinu.

„Budeme kupovat americké věci,“ zopakoval Biden heslo, které razil už během své prezidentské kampaně. Foto: iStock

Mezi účastníky schůzky byla šéfka automobilky General Motors Mary Barraová či ředitel softwarové společnosti Microsoft Satya Nadella. „Probírali jsme příležitost být ekonomicky silnější a odolnější, než jsme byli“ před pandemií, uvedl na tiskové konferenci Joe Biden.

Dodal, že pondělí virtuální setkání ho velmi povzbudilo. Debaty se zúčastnil též Richard Trumka, předseda vlivné odborové centrály AFL-CIO, která Bidena podpořila během kampaně.

Budoucí americký prezident očekává „temnou zimu“. Trvá na tom, že k ekonomické obnově je nutné dostat pod kontrolu šíření koronaviru. Kongresem musí podle něj co nejrychleji projít balík pomoci americké ekonomice.

„Naším plánem je vytvořit miliony dobře placených pracovních míst ve zpracovatelském a automobilovém průmyslu, v odvětvích produkující výrobky a technologie, které budeme v budoucnu potřebovat, abychom byli konkurenceschopní vůči zbytku světa,“ řekl Biden.

„Budeme kupovat americké věci,“ zopakoval heslo, které razil už během své prezidentské kampaně.

Podobně potvrdil, že si přeje zavést „spravedlivý daňový systém“, který bude spočívat v tom, že velké společnosti a bohatí Američané na daních zaplatí „spravedlivý podíl“. Administrativa dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa daně firmám snížila na 21 z 35 procent.

(ČTK)