Zlato (oz) / USD
1 919,44
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bernanke, Geithner, Paulson: (Ne)připravenost na budoucí krizi a vysoké zadlužení

Osobnosti amerických veřejných financí Ben Bernanke, Timothy Geithner a Henry Paulson v nedávném společném vyjádření až pochybují o schopnosti americké ekonomiky vypořádat se s další případnou krizí. Souhlasně také kritizují vládní deficity a zadlužení.

Američtí ekonomové se obávají dlouhodobých následků rychle rostoucího vládního zadlužení, jež se dnes pohybuje kolem úrovně 100 procent HDP. Foto: iStock

Deset let poté, kdy Ben Bernanke z pozice šéfa Americké centrální banky a bývalí ministři financí Timothy Geithner a Henry Paulson zápasili s poslední ekonomickou krizí, nyní pochybují o připravenosti Ameriky na další finanční nebo fiskální potíže.

Ve společném vyjádření pro média citovaném serverem Bloomberg upozornili na omezené možnosti vhodných nástrojů pro odvrácení recese a kritizovali prudce rostoucí deficity veřejných financí.

Bývalý předseda Americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke v souvislosti s prudce rostoucími vládními deficity, k nimž dochází v době plné zaměstnanosti v americké ekonomice, připustil „určité obavy.“

Vyjádřil zároveň své pochybnosti ohledně dlouhodobých následků rychle rostoucího vládního zadlužení, jež se dnes pohybuje kolem úrovně 100 procent hrubého domácího produktu Spojených států.

„Pokud nezasáhneme, je nanejvýš jisté, že dojde k fiskální nebo ekonomické krizi,“ konstatoval v návaznosti na Bernankeho Henry Paulson a dodal: „Pomalu nás to zadusí.“

Omezená schopnost reakce vlády i Fedu

Geithner doplnil, že rostoucí deficity a vysoké zadlužení znamenají v případě ekonomické krize omezenou schopnost vlády podpořit poptávku. V době poslední krize, když Geithner převzal v lednu roku 2009 funkci ministra financí, si tehdejší prezident Barack Obama ještě mohl dovolit prosadit rozsáhlý stimulační program.

Upozornil také, že ani centrální banka nemá možnosti jako dřív. Současný úrokový cíl Fedu se nachází v pásmu 1,75–2 procent. Úroková sazba centrální banky se přitom před vypuknutím poslední krize v červenci 2007 pohybovala na hodnotě 5,25 procenta.

Žádná banka již není příliš velká na pád

Ben Bernanke rovněž konstatoval, že Spojené státy učinily velký pokrok směrem ke schopnosti vyřešit úpadek finančních institucí, bez nutnosti je zachraňovat. „Je dobré mít oprávnění, ale někdo musí být připravený ho použít a použít ho kontroverzními způsoby,“ doplnil Paulson k tématu připravenosti Spojených států vypořádat se s i s pádem velkých bank.

To ostatně sebejistě potvrdil i současný šéf Fedu Jerome Powell, když při listopadovém slyšení v kongresu prohlásil, že žádná banka není příliš velká na to, aby mohla padnout.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika