Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Světová ekonomika
BDO: Obchodní války či Brexitu se obává 60 procent firem

Budoucí makroekonomický vývoj vnímá jako největší riziko pro své podnikání 60 procent společností napříč sektory. Hlavní zdroj obav představuje obchodní válka mezi USA a EU, brexit a nová jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Vyplývá to z každoročního průzkumu poradenské společnosti BDO mezi více než 500 představiteli firem po celém světě.

Po riziku státních i mezinárodních regulací se makroekonomický vývoj stal druhou největší hrozbou. Foto: iStock

Po riziku státních i mezinárodních regulací se makroekonomický vývoj podle průzkumu stal druhou největší hrozbou. V roce 2017 zaujímal až třetí místo. „Důvodem obav je potenciální existenční dopad na podnikání firem, zejména v podobě nových obchodních dohod a bariér. Aktuálně jde o uložení sazeb na dovoz kovů do USA, plánovaná protiopatření EU nebo opětovné projednávání obchodních ujednání s Velkou Británii, která EU opouští,“ uvedl Lukáš Hendrych ze společnosti BDO. Tato opatření mohou mít vliv jak na další obchodní dohody, tak na kvalitu průmyslových odvětví či ekonomiku celých států.

Schopnost vzdorovat rizikovým faktorům, jako je právě nepříznivý makroekonomický vývoj, nyní udává 28 procent dotázaných firem. Teprve ve fázi příprav na budoucí rizika se nachází 56 procent společností, zatímco 16 procent dokonce nemá žádnou strategii. Ta by podle průzkumu měla spočívat v technologických inovacích.

Poradenská společnost BDO má 1401 kanceláří ve 158 zemích světa, zaměstnává více než 73 tisíc osob. Založena byla v roce 1963, v ČR působí od roku 1991, zaměstnává zde zhruba 300 lidí.

(ČTK)