Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
BDI: Německá ekonomika letos vzroste o 3,5 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 3,5 procenta. Předpověděl to ve své zprávě Svaz německého průmyslu (BDI). Je tak o něco méně optimistický než říjnová prognóza spolkové vlády, která tempo letošního hospodářského růstu odhaduje na 4,1 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 3,5 procenta. Foto: iStock

BDI upozorňuje, že německé podniky budou v letošním roce dál čelit problémům souvisejícím s pandemií covidu-19. „Knihy zakázek jsou plné, produkce však nedokáže držet krok s poptávkou. Pandemické restrikce a výpadky v dodavatelských řetězcích mají vliv na velké části ekonomiky,“ uvedl prezident svazu Siegfried Russwurm.

BDI odhaduje, že v loňském roce německý HDP stoupl o 2,5 procenta. Podle říjnové prognózy vlády by měl loňský růst činit 2,6 procenta. Předloni se německý HDP v důsledku pandemie propadl o 4,9 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

S problémy v dodavatelských řetězcích se nyní podle BDI potýká řada podniků v automobilovém průmyslu i dalších odvětvích. „Navzdory plným zakázkovým knihám bude nedostatek čipů, součástek a surovin po určitou dobu dál ovlivňovat výrobu,“ uvedl Russwurm.

BDI rovněž předpověděl, že německý export se v letošním roce zvýší o čtyři procenta. Tempo jeho růstu by tak mělo být pouze poloviční ve srovnání s loňským rokem.

„Nejvyšší politickou prioritou letošního roku musí být posílení průmyslu, exportu a inovací,“ prohlásil Russwurm. Vyzval rovněž k vytvoření dlouhodobého plánu boje s pandemií založeného na prokazatelných faktech.

(ČTK)