Zlato (oz) / USD
1 993,69
2,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

BBC: Botswana loni prodala diamanty za rekordních 4,5 miliardy USD

Prodej surových či nebroušených diamantů z Botswany dosáhl v loňském roce rekordu, prodalo se jich za 4,5 miliardy dolarů (98,3 miliardy Kč). Západní kupci se totiž kvůli sankcím vyhýbají ruským drahokamům, celosvětová poptávka po diamantových špercích je přitom stabilní. Informuje o tom dnes BBC.

diamant
Botswana získává z diamantů téměř třetinu svých příjmů a přibližně 70 procent deviz. Foto: Pixabay

Téměř třetina diamantů prodaných ve světě by za normálních okolností pocházela z Ruska. To ale kvůli vojenské invazi na Ukrajinu čelí sankcím a někteří zájemci se poohlížejí jinde, z čehož má prospěch právě Botswana. Ta získává z diamantů téměř třetinu svých příjmů a přibližně 70 procent deviz.

Prodej diamantů v zemi zajišťuje společnost Debswana. Ta je společným podnikem vlády a jihoafrické společnosti De Beers, klíčového hráče na globálním trhu s diamanty.

Botswana už desítky let ukazuje ostatním zemím, že nerostné suroviny mohou být přínosem, nikoli prokletím, píše BBC. Právě příjmy z drahokamů pomohly této africké zemi v rozvoji. V posledních letech se v Botswaně staví i více provozoven na broušení a leštění diamantů, což vytváří pracovní místa a pomáhá udržet zisky v zemi.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika