Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bankovní zpronevěra v Ženevě

Bývalý manažer švýcarské pobočky HSBC v Ženevě byl obviněn z krádeže zhruba tří milionů švýcarských franků (68,2 milionu korun) z kont svých bohatých tureckých klientů, kterým dva roky odčerpával z účtů peníze. Zpronevěra byla odhalena až po dvou letech, protože manažer, jehož jméno podle švýcarského práva nesmí být zveřejněno, vybíral od svých klientů částky, jež celkově nepřesáhly 10 tisíc franků, uvedl deník Tribune de Geneve.

Bývalý manažer švýcarské pobočky HSBC v Ženevě byl obviněn z krádeže zhruba tří milionů švýcarských franků. Foto: iStock

Banka a státní zástupci obvinění potvrdili. Zloděj se nakonec prozradil tím, že u přepážky HSBC uvedl, že vybírá hotovost pro klienty, kteří právě přijeli, a pak, aby zakryl stopy, falšoval jejich podpisy. Bývalý zaměstnanec HSBC byl odhalen jen díky tomu, že se pokusil stáhnout vyšší částku, což spustilo v bankovním systému poplach.

„Tento případ se týká bývalého zaměstnance, který se dopustil protiprávního jednání kvůli osobnímu finančnímu zisku,“ cituje mluvčího banky HSBC Michaela Spiesse server Swissinfo. „Jakmile jsme získali podezření, zahájili jsme interní vyšetřování, manažerovi ukončili pracovní poměr zaměstnání a případ postoupili příslušným orgánům.“

Vyhozený manažer HSBC byl již ženevskou policií vyslechnut a obviněn z trestného činu porušení důvěry a padělání. Advokát obviněného to odmítl komentovat. „Muž pracoval s komplicem a obral asi 15 lidí,“ napsal Tribune de Geneve. Místní státní zastupitelství tento počet nebylo schopno okamžitě potvrdit, dodává Swissinfo.

Další případy

Údajná loupež v HSBC patří do seriálu dalších případů kriminality v ženevských pobočkách největších bank. Bývalý bankéř Credit Suisse Group Patrice Lescaudron očekává rozsudek ženevského soudu za podvodné jednání, jehož se dopustil předstíranými obchody s některými z ruských klientů, jimiž po více než šest let zakrýval narůstající ztráty.

V jiném případě byli dva turečtí exmanažeři bankovních fondů Credit Suisse, kteří si v roce 2008 po odchodu z banky založili firmu na správu aktiv bohatých tureckých zákazníků, obviněni ze zpronevěry a podvodu. Měli falšovat podpisy na příkazech svých klientů, kterými se snažili pokrýt ztrátu nejméně 150 milionů franků (3,4 mld. Kč).

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika