Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Automobilka Porsche v hlavním indexu německých akcií DAX nahradí Pumu

Německý výrobce sportovních vozů Porsche po dvou měsících na burze vstoupí do hlavního akciového indexu DAX ve Frankfurtu nad Mohanem. Od 19. prosince v něm nahradí výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma, informovala v pondělí burzovní společnost Deutsche Börse.

Porsche, DAX

Akcie Porsche od vstupu na frankfurtskou burzu koncem září posílily přibližně o 30 procent. Foto: Google

Akcie Porsche od vstupu na frankfurtskou burzu koncem září posílily přibližně o 30 procent. Automobilka rychle předstihla svou bývalou mateřskou společnost Volkswagen a stala se nejhodnotnějším výrobcem automobilů v Evropě.

Společnost Deutsche Börse, která frankfurtskou burzu provozuje, pravidelně přehodnocuje složení indexu na základě tržní hodnoty jednotlivých firem a objemu obchodování. Hlavní akciový index DAX se loni v září rozšířil z 30 na 40 firem. Puma se nyní přesune do indexu MDAX, který čítá 50 firem se středně velkou tržní kapitalizací.

Do indexu MDAX se zařadí také společnost Verbio, která se zabývá zelenou energetikou. Do indexu SDAX, kde jsou firmy s nižší tržní hodnotou, přibude realitní společnost Deutsche Wohnen a výrobce baterií Varta.

(ČTK)