Zlato (oz) / USD
1 709,83
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 083,75
0,00 %
EUR / USD
1,10
0,00 %
USD / CZK
24,61
0,00 %
Světová ekonomika
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření onemocnění způsobeného koronavirem. Uvedla to agentura Bloomberg. Australský premiér Scott Morrison včera slíbil, že v příštích šesti měsících podpoří pracovní místa 130 miliardami australských dolarů (AUD; dva biliony Kč).

vláda slíbila poskytnout fiskální měnové stimuly za celkem 320 miliard AUD, což je 16,4 procenta HDP. Foto: iStock

Hrubý domácí produkt (HDP) Austrálie v prvním čtvrtletí klesne zhruba o deset procent, uvedl ekonom James McIntyre z Bloomberg Economics. Postupné oživení má přijít až v posledních třech měsících. Za celý rok se tak HDP sníží o šest procent. Na úroveň před koronavirem se má ekonomická aktivita Austrálie podle McIntyra vrátit nejdříve za tři roky.

Včetně včerejší částky už vláda slíbila poskytnout fiskální měnové stimuly za celkem 320 miliard AUD, což je 16,4 procenta HDP. Australská centrální banka navíc snížila úroky na nulu a kupuje státní dluhopisy.

McIntyre se domnívá, že stimulační opatření, bez ohledu na to, jak jsou velká, nezabrání otřesům v ekonomice. Jsou ale důležitá, protože pomohou firmám překonat krizi a pak obnovit podnikání. Dodal však, že navzdory nejlepším snahám se nepodaří zachránit všechny podniky a pracovní místa. V současnosti jsou doma desítky tisíc zaměstnanců, protože obchody jsou zavřené a letecké společnosti prudce omezily spoje. Před pracovními úřady se proto prodlužují fronty.

Austrálie má jeden z nejnižších počtů nakažených koronavirem na světě a růst počtu nových případů se minulý týden snížil na polovinu. V celém zemi bylo pozitivně testováno kolem 4200 lidí, na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, jich zemřelo 18. Úřady však varují před přílišným optimismem a zavedly nová opatření, včetně omezení shromažďování osob na veřejnosti na nejvýše dva lidi, a zavřely tělocvičny a parky, informovala agentura Reuters.

(ČTK)