Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je Aramco největší firmou na světě?

Saudská státní společnost Aramco by měla být nejvýnosnější firmou na světě, informovala agentura Bloomberg, která ale zároveň dodala, že její obrovské zisky a peněžní toky stále nemusí stačit na ocenění firmy v hodnotě dvou bilionů dolarů. Určit správnou cenu je důležité hlavně v souvislosti s tím, že největší těžař a exportér ropy na světě se připravuje na dlouho avizovanou počáteční veřejnou nabídku akcií.

Je Aramco největší firmou na světě? Reprofoto: arabianoilandgas.com

Finanční výkonnost společnosti Aramco je však dlouhodobě jedním z nejlépe zachovávaných tajemství v ropném průmyslu. V letošním nebo příštím roce však firma bude muset investorům prozradit, kolik vlastně vydělává a jak funguje, pokud tedy myslí svůj vstup na burzy vážně.

Agentura Bloomberg uvedla, že Aramco měla v prvních šesti měsících roku 2017 čistý zisk ve výši 33,8 miliardy dolarů a peněžní toky ve výši 52,1 miliardy dolarů. Firma se však ohradila: „To je nepřesné. Aramco nekomentuje spekulace ohledně její finanční výkonnosti a fiskálního režimu.“

„Účetnictví podle standardu IFRS ukázalo, že firma v prvním pololetí roku 2016 dosáhla čistého zisku ve výši 7,2 miliardy dolarů, ale to se barel ropy prodával v průměru za 41 dolarů,“ dodává Bloomberg.

Přehnané ambice?

Korunní princ Mohammed bin Salman, prakticky vládce Saúdské Arábie, který hodlá vstupem firmy Aramco na burzu položit základní kámen saudské ekonomické reformy, chce v primárním úpisu získat rekordních 100 miliard dolarů tím, že prodá 5 % akcií ropné společnosti na místních i zahraničních burzách.

„To by dalo společnosti Aramco tržní kapitalizaci ve výši dvou bilionů dolarů, což je vůbec největší částka dosažená jakoukoli společností a z gigantů jako jsou americký Exxon Mobil nebo britský Royal Dutch Shell, dělá trpaslíky,“ doplnila agentura Reuters. „Pro srovnání, čistý zisk Shellu v první polovině roku 2017 činil 7,4 miliardy dolarů, stejně jako zisk Exxonu.“

Společnost Exxon měla v první polovině roku 2017 hotovostní toky z prodeje aktiv ve výši 16 miliard dolarů, Shell ve výši 20,8 miliardy dolarů. Aktuální tržní kapitalizace společnosti Exxon činí 327 miliard dolarů a společnost Shell má hodnotu 285 miliard dolarů, porovnává Reuters.

Přestože Aramco zřejmě bude mít dva až třikrát větší peněžní toky, než její největší konkurenti, má firma ambice dosáhnout tržní hodnoty šest až sedmkrát vyšší než mají Exxon nebo Shell. To se mnohým analytikům nemluvě o investorech zdá až příliš přehnané. Obecná zmínka hovoří o hodnotě, jež nedosahuje ani jednoho bilionu dolarů.

Jen pro srovnání: Tržní kapitalizace společnosti Apple, která vede loňský žebříček sestavený auditorskou firmou PwC, činí 754 miliard dolarů. To není ani polovina Saúdy vytoužených dvou bilionů dolarů. Společnost Aramco v tomto žebříčku není, protože její ekonomická data nejsou k dispozici. V tomto žebříčku je Exxon na sedmém místě a Shell na 23. pozici.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika