Zlato (oz) / USD
1 970,36
0,40 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Obavy z dalšího vývoje akcií jsou pryč, spekulativní akcie rostou

Index strachu VIX, který měří rozkolísanost na akciovém indexu S&P 500, klesl na 13 bodů, což je nejnižší úroveň od února 2020, tedy těsně před začátkem pandemie. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB, podle které ale růst spekulativních akcií z posledních měsíců vybízí k opatrnosti.

akcie
Obavy z dalšího vývoje akciových trhů jsou podle společnosti XTB definitivně pryč, růst spekulativních akcií podtrhává dobrou náladu na trzích. Foto: iStock

„Velmi dobrou náladu vidíme nejen na velkých technologických akciích, které jsou pilíři akciových indexů, ale také na spekulativních akciích, které mají vysoké zadlužení, negenerují zisky nebo mají křehký byznys model,“ řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Přesně to podle něj definuje euforii, kterou formují z části drobní investoři.

Hájek poukázal na to, že úrokové sazby jsou na nejvyšších úrovních od roku 2007, peníze jsou tedy velmi drahé a ekonomika rok převážně stagnuje. Trhy se však podle něj chytily témat jako umělá inteligence (AI) a silný trh práce, které by ekonomiku měly vrátit směrem k růstu. „Z větší části jde o naději, že dopadne něco, co se v historii zatím nepovedlo, a to pokles inflace bez většího zpomalení ekonomiky,“ míní.

To vše podle něj vrátilo zpět drobné investory, kteří se růstu spekulativních akcií zúčastňují především. Například společnost Carvana, která je on-line prodejcem ojetých automobilů, trpí obrovským zadlužením, na jehož obsluhu rostou každým měsícem úroky. Carvaně klesají tržby o desítky procent, je ve ztrátě, negeneruje volné peněžní toky a výhledově se na tom do konce roku asi nic měnit nebude. Od začátku letošního roku ale její akcie rostly o 1077,6 procenta na 55,83 dolaru, řekl analytik.

Daří se podle něj také populárnímu ETF fondu ARKK, kterému se také jinak říká ‚index neprofitabilních firem z technologického odvětví‘. Podobně jako v případě Carvany jde o barometr nálady podstupovat riziko na akciových trzích. ARKK od začátku roku rostl o 59,1 procenta na 49,72 dolaru.

Hájek dodal, že úrokové sazby budou muset jít ještě výše, pro podniky a domácnosti je čím dál těžší získat úvěr, zatímco sazby hypoték a dalších úvěrů rostly. „Právě zpožděné efekty úrokových sazeb jsou něco, s čím dnešní investoři příliš nepočítají, jelikož na rozdíl od míry nezaměstnanosti nebo použití AI nejdou vidět. Růst spekulativních akcií potvrzuje, že je správný čas být na trzích opatrný. Legendární investor Warren Buffet se řídí podle pravidla být chamtiví, když se ostatní bojí a bát se, když jsou ostatní chamtiví. To sedí velmi dobře i na aktuální tržní rozpoložení,“ uzavřel.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika