Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Index S&P 500 vzrostl v pololetí o 16 procent, Nasdaq o 33 procent

V prvním pololetí se dařilo hlavně americkým akciovým trhům. Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o více než 16 procent. Jeho výkonnost zastínil technologický index Nasdaq Composite, který si připsal téměř 33 procent. ČTK to řekl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.

S&P 500
Nejsledovanější akciový index S&P 500 vzrostl od začátku roku o více než 16 procent. Foto: iStock

Akciové indexy podle něj postupně odmazávají ztráty, které si připsaly v minulém roce. Děje se tak navzdory očekáváním ze začátku roku. Tehdejší vyhlídka možné recese tlačila ceny akcií dolů, investory také vyděsily krachy několika amerických bank. Trhům ale vlila optimismus do žil klesající inflace, a také znovu probuzené nadšení z technologických firem, hlavně těch zabývajících se umělou inteligencí (AI), dodal.

„Globální akciové indexy zůstávají v rostoucím trendu, a to navzdory rychle se měnící měnové politice. Většinu zisků ve Spojených státech i za měsíc červen tvořily velké technologické akcie, které jsou částečně zainteresovány v novém trendu umělé inteligence (AI). Zároveň jde ve většině případů o společnosti, které jsou ve svém sektoru lídry a jejich pozice se zdá být navzdory vysoké inflaci a sazbám neotřesitelná,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek.

Akcie výrobce čipů Nvidie vzrostly podle Rašky od začátku roku o 195,5 procenta, akcie Microsoftu, který vlastní populární ChatGPT, o 42,1 procenta a Alphabetu, mateřské firmy Googlu, o 34,3 procenta. Meta si v tomto roce připsala přes 130 procent, Amazon vzrostl o 51,9 procenta, Tesla získala 142,2 procenta. Akcie společnosti Apple od začátku roku stouply o 55,1 procenta.

Zahanbit se nenechaly ani evropské akcie. Index Euro Stoxx 50 letos zatím vzrostl o 14,1 procenta. Dobře je na tom také německý index DAX 40, který v červnu dosáhl nového historického maxima a za celý půlrok si připsal 14,8 procenta. Evropa se stejně jako USA potýká s vysokou inflací, jak v USA tak i v Evropě se ale daří inflaci snižovat. Naproti tomu britský akciový trh reprezentovaný indexem FTSE 100 má stále problémy a za prvních šest měsíců roku odepsal 0,3 procenta, upozornil Raška.

Japonský index Nikkei 225 vzrostl o více než 29 procent a dosáhl na nejvyšší hodnoty za posledních 33 let. Daří se mu díky slabšímu jenu, ochotě japonských firem znovu investovat do inovací a zpětným odkupům akcií japonskými společnostmi. Naopak v Číně je situace velmi odlišná. Index Hang Seng se propadl na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2009, v první polovině roku ztratil 6,1 procenta hodnoty. Investoři se od druhé největší ekonomiky odvracejí kvůli jejímu pomalému zotavování z pandemie, geopolitickému směřování a omezování vývozu západních technologií, dodal Raška.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika