Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Akciové indexy ukazují největší strach za posledních šest měsíců

Akciové indexy ukazují podle analýzy společnosti XTB největší strach za posledních šest měsíců. Index strachu VIX, který měří rozkolísanost na americkém akciovém indexu S&P 500, hlásí největší nervozitu od října 2023. Od začátku roku vzrostl o 36 procent na 18 bodů.

volatilita
Nervozitu na akciovém trhu spustila vyšší inflace ve Spojených státech za měsíc březen, kterou následovala silná data maloobchodních prodejů a trh přecenil výhled pro snížení úrokových sazeb ze tří na dvě do konce letošního roku. Foto: iStock

„Na první pohled se může zdát, že na akciový trh dorazila dlouho očekávaná korekce, ale akciový index S&P 500 je za necelé čtyři měsíce od začátku letošního roku o 6,51 procenta výše na 5051,4 bodu. To je stále 75 procent průměrného ročního přírůstku indexu S&P 500 za posledních 30 let. Kdo tedy začal investovat na začátku roku, je stále v solidním zisku,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Z pohledu ocenění se index S&P 500 nachází na 23násobku ročního zisku. To je nad deseti i dvacetiletým průměrem, což podle analytika může předznamenávat potenciál většího prostoru pro pokračování korekce.

Nervozitu na akciovém trhu spustila vyšší inflace ve Spojených státech za měsíc březen, kterou následovala silná data maloobchodních prodejů a trh přecenil výhled pro snížení úrokových sazeb ze tří na dvě do konce letošního roku, uvedl Hájek. To je poměrně zásadní změna v očekávání trhu.

Pokud inflace zůstane problém po delší dobu, je podle Hájka ocenění některých akcií zcela jistě příliš vysoko. Trh jako celek však může zpráv, které byly pro akcie původně negativní, využít ve svůj prospěch. „Vyšší inflace a lepší maloobchodní prodeje telegrafují realitu velmi silné ekonomiky, která se pravděpodobně odrazí v lepší výsledkové sezoně za první kvartál, která se ve Spojených státech rozjela minulý týden,“ odhadl.

Ačkoliv jsou tedy akcie relativně drahé a technická korekce dává smysl, indexy mohou podle Hájka hledat postupně prostor k pokračování v mírném růstu. Rozkolísanost měřená indexem VIX je sice nejvýše za posledních šest měsíců, ale od začátku roku byla extrémně nízko, tudíž může hledat novou rovnovážnou úroveň.

Index VIX měří rozkolísanost z opčního trhu z podkladového aktiva indexu S&P 500, kde se institucionální investoři tradičně zajišťují proti pohybům na akciích. Výraznou část opčního trhu tvoří také spekulanti, což vytváří rozkolísanost, která tradičně odráží nervozitu na trhu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika